ასოციაციის მიერ ორგანიზებული მრგვალი მაგიდა, სასტუმრო თბილისი მერიოტი
16 მარტს, სასტუმრო თბილისი მერიოტში, ჩვენმა ასოციაციამ გამართა მრგვალი მაგიდა-სამუშაო შეხვედრა, რომელზედაც მოწვეული იყვნენ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენლები.
წარმოდგენილი იქნა სამი პრეზენტაცია:
1) წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ კანონთან დაკავშირებული საკითხები - ბიოლოგიური სამედიცინო პროდუქტების რეგისტრაციის ასპექტები ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის რეკომენდაციების გათვალისწინებით .
მომხსენებელი - ქ-ნინინო გოჩიტაშვილი, კომპანია ჰოფმან ლა როშის საქართველოს წარმომადგენლობის სამედიცინო დირექტორი
2) კონტრაფაქტული სამედიცინო პროდუქციის მიმოქცევასთან დაკავშირებით მსოფლიოში შექმნილი მდგომარეობა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ინიციატივით დაარსებული კონტრაფაქტული სამედიცინო პროდუქციის წინააღმდეგ მებრძოლი საერთაშორისო სამუშაო ჯგუფის მონაცემები
მომხსენებლი- ბ-ნი ირაკლი მარგველაშვილი, ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი
3) ფარმაკოზედამხედველობა -ძირითადი პრინციპები და მათი აქტუალობა
მომხსენებლი -ქ-ნი მარინე გიორგობიანი, ასოციაციის გამგეობის თავჯდომარე, კომპანია სანოფი-ავენტისის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში და სომხეთში
დებატებში მონაწილეობა მიიღეს ბ-ნმა ამირან გამყრელიძემ (ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენლობა საქართველოში), ქ-ნმა ნაილი შენგელიძემ (წამლის სააგენტო), ქ-ნმა ეკა პაატაშვილმა (შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტი) და ასევე სხვა დამსწრე სტუმრებმა.
დამსწრეთა უმრავლესობა დაეთანხმა მომხსენებელთა მიერ წარმოდგენილი თემების აქტუალობას და იმ მოსაზრებას, რომ საქართველოს რეგულატორული გარემო საჭიროებს სრულყოფას, რათა სრულად უპასუხოს საქართველოს ჯანდაცვის სფეროში და კერძოდ ფარმაცევტულ სექტორში შექმნილ საჭიროებებსა და მოთხოვნებს და ასეთი ცვლილებები მხოლოდ წაადგება საქართველოს მოსახლეობის უსაფრთხო, ეფექტური და ხელმისაწვდომი მედიკამენტებით უზრუნველყოფას.
გამოითქვა მოსარება, რომ ასეთი ტიპის შევედრები უნდა ჩატარდეს რეგულარულად, რაც კიდევ მეტად გააღრმავებს ფარმაცევტული ინდუსტრიის წარმომადგენლებსა და სახელმწიფო სტრუქტურებს შორის თანამშრომლობას.

APCRG has organized round table, meeting there were invited representatives of Ministry of Health, Labor and Social Affairs, Georgian Drug Agency, representatives of Healthcare and social issues committee of Parliament, WHO local office.
There were made three presentations:
1) Issues linked with the new law of Drugs and Pharmaceutical Activity - specificity of the Biosimiliar Products Market Authorization
Speaker - Mrs.Nino Gochitashvili, company Hoffmann La Roche, Medical Director, Representative office in Georgia
2) Counterfeits issue - highlights of data provided in the handbook issued by the International Anti Counterfeit Task Force (IMPACT)
Speaker - Mr.Irakli Margvelashvili, Executive Director of APCRG
3) Pharmacovigilance -main principles and importance
Speaker - Mrs. Marina Giorgobiani, Head of APCRG Board, General Manager of Sanofi-Aventis representative office in Georgia and Armenia
In debate were involved and comments were made by Mr.Amiran Gamkrelidze (WHO office in Georgia), Mrs. N.Shengelidze (Drug Agency), Mrs. E.Paatashvili (MOHLSA, Legal Department) and other guests.
Majority of participants agreed that topics discussed are very important and the regulatory environment in Georgia has to be improved in order to match the needs of Georgian healthcare system and in particular pharmaceutical sector. This type of modification will only help healh authorities to supply population of Georgia with safe, efficient and effective medications and will make them more available for all category of citizens.
Within the meeting was underlined, that it would be very important to conduct this type of meetings on regular basis and this way of collaboration between pharma industry and health authorities will be very productive.